
Магистър по молекулярни науки
UiT The Arctic University of Norway

Ключова информация
Местоположение на кампуса
Tromsø, Норвегия
Езикознание
Английски език
Формат на обучение
На територията на колежа
Продължителност
2 години
Темпо на обучение
Редовно обучение
Такси за обучение
Запитване на информация
Крайна дата за записване
Запитване на информация
Най-ранна начална дата
Запитване на информация
* няма такси за обучение за чуждестранни студенти
Представление
През последните години молекулярните науки се очертаха като област, малко по -широка от химията, тъй като нейните дейности включват методи и технологии, които преди това бяха свързани например с физиката и биотехнологиите. Молекулярните науки включват анализ на молекули на всички нива, вариращи от физични свойства, през химическа реактивност, до взаимодействия в по -големи възли, като например в биологична клетка.
Ние се стремим към студенти, които искат да участват в молекулярни изследвания, за да се справят с големите предизвикателства на бъдещето, сред които: ефективно използване на природните ресурси, здравето и медицината, околната среда и климата и глобалното производство на храни. Студентите, които се стремят да научат как свойствата на молекулите могат да обяснят явленията в природата, как синтезът, откриването и анализът на нови молекули могат да бъдат използвани за проектиране на нови лекарства, лекарства и материали с подобрена функционалност и как молекулярните изследвания могат да се използват за подобряване на здравето , промишлеността и околната среда.
Описание на програмата
- Продължителност: 2 години
- Кредити (ECTS) : 120
- Изисквания за прием : Бакалавърска степен по химия, молекулярни науки или други области на естествените науки
- Име на степен : магистър по молекулярни науки
- Код на приложението :
- Норвежки и скандинавски кандидати: 4009
- Международни кандидати: 2010 г.
Програмата магистър по молекулярна наука в UiT е с продължителност 2 години и се равнява на общо 120 ECTS. Всеки кандидат за магистър работи по изследователски проект за завършване на независима научна дисертация (теза, 60 ECTS). В допълнение, програмата включва тематични курсови работи, където 20 ECTS са задължителни за всички студенти, приети в програмата, а 40 ECTS трябва да разширят избраната от студента дисциплина и други специални учебни програми (общо 60 ECTS). Във всяка дисциплина определени курсове са задължителни.
Програмата за магистърска степен по молекулярни науки ще предостави възможности за програми в три различни дисциплини:
- Биомолекулярна химия и биоинформатика
- Химически синтез и спектроскопия
- Теоретична и изчислителна химия
Студентът ще избере магистърски проект в рамките на тематичните области, достъпни в катедрата, а студентът ще използва методологическите инструменти, подходящи за тематичните специализации. Тези проекти могат да имат теоретичен или експериментален характер или комбинация от тях и могат да бъдат приложени към основни и приложни изследователски въпроси. Възможна е и комбинация от различни специализации за придобиване на по -широк опит. Допустимостта за проекти може да зависи от произхода на студента.
Петте тематични области са:
- Химия на клетката,
- Откриване и дизайн на наркотици,
- Научни изчисления в химията и биологията,
- Функционални материали и
- Катализа.
Повече информация за тематичните области и дисциплини можете да намерите тук
Кандидатите за магистър стават членове на една от изследователските групи към катедрата, с назначен ръководител на дипломна работа. По време на проекта студентите от магистратурата могат да работят в тясно сътрудничество в екипи с доктор на науките. студенти, докторанти и старши учени.
Катедрата по химия в UiT предоставя отлични изследователски среди, с най-съвременни лаборатории и експериментално оборудване и достъп до съвременни компютърни средства за компютърно ориентирана работа. Катедрата е домакин на Център за върхови постижения (CoE) по теоретична и изчислителна химия, Hylleraas Center for Quantum Molecular Science, международно признат изследователски център по структурна биология, NorStruct и национално и международно съоръжение за биоинформатика. Катедрата участва и в Арктическия център за биооткриване, където се използва нашият опит в изясняването на структурата и молекулярния анализ, изследванията на биокатализатора, синтетичната химия и биотехнологиите.
Учебен план
Преподаване и оценяване
Магистърската степен включва тематична курсова работа, където 20 ECTS са задължителни за всички студенти, приети в програмата, а 40 ECTS са за разширяване на избраната от студента дисциплина и други специални учебни програми (общо 60 ECTS). Студентът освен това ще работи по изследователски проект за завършване на независима научна дисертация (теза, 60 ECTS).
Кандидат-магистрите стават членове на една от научните групи към катедрата с назначен ръководител. Студентът се съветва да се свърже с потенциални ръководители още през първия семестър, за да започне планирането на курсовата работа и изследователския проект, който може да започне през първата година. Договорът и описанието на проекта трябва да бъдат одобрени от отдела преди началото на работата по проекта. По време на изследователския проект магистърските студенти могат да работят в тясно сътрудничество с докторанти. студенти, постдокторанти и старши учени, а за някои проекти, местна индустрия и предприятия.
Курсовете се преподават като часове, някои в комбинация с експериментални лабораторни упражнения, а някои чисто чрез лабораторна работа. Canvas се използва като портал за електронно обучение във всички курсове. Прилагат се различни методи за оценка. Курсовете се оценяват чрез устни или писмени изпити, някои чрез оценка на лаборатория или доклад за проект, а някои като комбинация от методи.
За постигане на учебните цели се очаква студентите да работят 40 часа седмично по проекта и курсовете, включително лекции, лабораторни упражнения и семинари.
Достъп до допълнителни изследвания
Завършената магистърска степен отговаря на условията за прием в докторски програми по химия или други природни науки, при условие че оценките от магистърската и бакалавърската степен са достатъчни. Докторантски изследвания по естествени науки (дисциплина химия) се предлагат в UiT The Arctic University of Norway .
Размяна
Магистърската програма е структурирана така, че студентът да може да прекара по-кратки или по-дълги периоди на обучение в чужбина, за предпочитане през втория или третия семестър. Курсовете трябва да бъдат одобрени предварително.
Резултат от програмата
Резултати от обучението
След завършване на програмата кандидатът:
Познания:
- има преглед на научните подходи за анализиране и разбиране на природните явления, използвайки теория и методи на молекулярните науки.
- има задълбочени познания по теория и методи в поне една от дисциплините, предлагани в магистърската програма по молекулярни науки.
- има напреднал поглед върху международните изследвания и разработки в рамките на една от дисциплините, предлагани в магистърската програма по молекулярни науки.
- е придобил усъвършенствани познания и разбиране, достатъчни, за да позволят иновации и открития в рамките на нейната или неговата дисциплина.
умения:
- може критично да чете, цитира, анализира и разбира научна литература.
- може да предава научна информация ясно и точно, както писмено, така и устно.
- може критично да произвежда, анализира и оценява качеството на данните, продуктите и резултатите, генерирани в рамките на избраната област на молекулярните науки.
- може да използва сложни и усъвършенствани методи и инструменти, подходящи за избраната дисциплина, и да интерпретира генерираните резултати. Кандидатът може:
Биомолекулна химия и биоинформатика
- манипулират и изучават биологични макромолекули на нива на ДНК и аминокиселини експериментално (производство на рекомбинантен протеин) и/или изчислително (биоинформатика).
- изследване на структурни, функционални и биофизични свойства на биологични макромолекули експериментално (определяне на кристална структура, междумолекулни взаимодействия, ензимна функция) и/или изчислително (молекулярно моделиране, дизайн на лекарства).
- прилагат инструменти за информатика за анализиране на биологични макромолекули и техните свойства на генетична последователност и/или аминокиселинни и/или структурни нива.
Химичен синтез и спектроскопия
- тиган и извършват химически синтези на органични или неорганични молекули.
- анализират синтетични и природни вещества с модерни хроматографски, спектроскопски и/или кристалографски методи.
Теоретична и компютърна химия
- използвайте най-съвременния софтуер за моделиране на молекулна структура, молекулни свойства или химични процеси.
- разработване и прилагане на изчислителни протоколи за моделиране на химически системи.
- прогнозира или тълкува поведението на химическите системи чрез използване на модерна изчислителна инфраструктура.
- е придобил умения в рамките на избраната дисциплина на молекулярните науки и е придобил основни инструменти, необходими за извършване на независими изследвания и за завършване на напреднал изследователски проект под наблюдението на ръководител.
Обща компетентност:
- може да анализира и преценява надеждността на информацията, получена от различни източници и има здраво критично отношение към знанието от всички източници.
- могат да прилагат получените знания за решаване на задачи по природни науки.
- може да извърши някои независими изследвания и да съобщи изследователските въпроси и резултати както в писмена, така и в устна форма.
- могат да извършват базирани на знания оценки на общи проблеми в науката и да съобщават това на обществеността.
- може да изпълнява изследователски проекти под ръководство, напр по докторска програма по молекулярни науки, химия или свързани области.
Кариерни възможности
Перспективи за работа
Магистърска степен по молекулярни науки може да осигури трамплин за вълнуващи кариери в различни области в Норвегия или в чужбина. Областите на обучение са от решаващо значение за разработването на нови източници на възобновяема енергия (напр биогорива, материали за слънчеви клетки), нови решения за третиране на замърсители и отпадъци (напр преобразуване на биомаса) и нови технологични инструменти, които подобряват ефективността и намаляват разходите на промишлените процеси (напр. проектиране на нови биокатализатори). Магистърската степен по молекулярни науки от UiT също е много подходяща за работа във фармацевтичната индустрия или академичните среди по теми, свързани с науките за живота и откриването и разработването на лекарства.
Магистърска степен по молекулярни науки осигурява на завършилите квалификациите да работят като професионалисти в химическата или биотехнологичната промишленост или да кандидатстват за докторска степен. програми в съответните научни области. Научните компютърни проекти могат също така да квалифицират завършилите за позиции в изчислително моделиране и обработка и анализ на данни, разработка на софтуер или високопроизводителни изчисления. Програмата е подходяща и за студенти, които желаят да засилят знанията си за химичните и биохимичните процеси, за да ги приложат в области като медицина, биология, геология, материалознание, нанотехнологии, фармация и екологични изследвания.